Świat się zmienia, a wyzwania związane z koniecznością ochrony planety stawiają nowe zadania również przed producentami rękawic. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które w nazwie mają ‘eko’, ‘recycled’, ‘climate friendy’ – jak połapać się w tych rozwiązaniach i nie dać nabrać na te, które przyjazne środowisku są tylko z nazwy?
Pomysłem na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko jest wykorzystanie w produktach materiałów pochodzących z recyclingu. W przypadku rękawic, najbardziej popularne aktualnie są wyściółki wykonane z poliestru z odzysku. W tym przypadku warto sprawdzić, czy produkt jest certyfikowany przez niezależnych audytorów, czy też użycie materiałów z recyclingu jest tylko deklaracją producenta. Recycled Claim Standard to niezależny, dobrowolny standard, którego celem jest weryfikacja produktów zawierających materiały z recyclingu. System opiera się na weryfikacji procesu produkcyjnego (od zakupu materiałów, poprzez produkcję, aż po sprzedaż gotowego wyrobu) przez zewnętrznych audytorów. Standard określa zarówno minimalny dopuszczalny udział materiałów z recyclingu, ale również ujednoliconą definicję „materiału z recyclingu” i zapewnia konsumentom narzędzie do podejmowania świadomych decyzji zakupowych.
W przypadku rękawic, udział materiału z recyclingu w linerze nie może wynosić 100% – konieczny jest dodatek włókien poprawiający elastyczność jak nylon czy spandeks. Warto również pamiętać, że w przypadku rękawic antyprzecięciowych, udział włókien z recyclingu zawsze będzie mniejszy – ze względu na konieczność używania włókien chroniących przed przecięciem. Jeśli producent deklaruje 90% materiałów z recyclingu w rękawicy z parametrem CUT – z całą pewnością uprawia ‘green-washing’ i warto szukać testu „drobnym druczkiem” aby mieć pewność z czego tak naprawdę składa się produkt.
Wszystkie modele Nitrex z kolekcji RPET posiadają są certyfikowane zgodnie z Recycled Claim Standard i są przyjaźniejszą środowisku alternatywą dla standardowych rękawic montażowych i antyprzecięciowych.