Francesca Rusconi

Sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV), samochodów i motocykli, rośnie w szybkim tempie ze względu na rosnące zainteresowanie świadomych ekologicznie konsumentów, którzy decydują się na ograniczenie zużycia paliw kopalnych. Wykorzystując systemy magazynowania energii, takie jak akumulatory litowo-jonowe, pojazdy te stwarzają szereg zagrożeń dla bezpieczeństwa, które wymagają stosowania środków ochrony indywidualnej (ŚOI) przygotowanych na zagrożenia chemiczne, elektryczne i termiczne.

Interwencje przy tego typu pojazdach elektrycznych wiążą się z ryzykiem uszkodzeń i obrażeń, które dotykają wielu specjalistów, takich jak strażacy, ratownicy, ekipy sprzątające, pracownicy centrów recyklingu i gospodarki odpadami, operatorzy dźwigów, mechanicy samochodowi i inni specjaliści z sektora motoryzacyjnego, tacy jak lakiernicy lub instalatorzy samochodowego sprzętu posprzedażnego.

 

Pracownicy zakładów produkujących akumulatory do pojazdów elektrycznych są narażeni na:

1.      Ryzyko elektryczne – pojazdy elektryczne przechowują energię elektryczną, co stwarza ryzyko obrażeń dla operatorów pracujących przy układzie elektrycznym lub jego komponentach. Uszkodzony pojazd (np. uczestniczący w wypadku) może mieć wadliwą izolację, co stwarza dodatkowe ryzyko porażenia prądem. Niektóre pojazdy elektryczne generują również energię elektryczną podczas obrotu kół, co stwarza ryzyko porażenia prądem lub wyładowania łukowego, jeśli pojazd zostanie popchnięty lub przemieszczony w razie wypadku.

2.      Ryzyko termiczne – akumulatory wysokonapięciowe stosowane w pojazdach elektrycznych składają się z kilku ogniw litowo-jonowych (Li-ion) zawierających wysoce łatwopalne elektrolity. W związku z tym nierzadko zderzenie z pojazdem elektrycznym skutkuje pożarem, który może być bardzo trudny do ugaszenia.

3.      Ryzyko chemiczne – Oprócz ryzyka obrażeń termicznych, operatorzy muszą podjąć środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka obrażeń chemicznych w wyniku niezamierzonego kontaktu z elektrolitami akumulatora. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza po kolizji, aby uniknąć kontaktu ze skórą i oczami, połknięcia i wdychania oparów.

 

Skala ryzyka obrażeń wymaga odpowiedniego zakresu środków ochrony indywidualnej, w tym odzieży i ochrony rąk. Zaleca się wybór środków ochrony indywidualnej, które zapewniają ochronę typu 3 lub 4 przed zagrożeniami chemicznymi, zmniejszają palność i chronią przed łukiem elektrycznym. Rozwiązania ochrony rąk powinny mieć właściwości izolujące przed łukiem elektrycznym i wstrząsami oraz zapewniać odpowiednią ochronę chemiczną, aby zapobiec kontaktowi z wyciekami chemikaliów z akumulatorów pojazdów biorących udział w wypadku.