Elena Piccinini
Nanocząsteczki to temat dyskutowany od lat. W pewnych warunkach ekspozycja na nanocząsteczki, które są zbyt małe dla naturalnych mechanizmów obronnych ludzkiego organizmu, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko.
Czym są nanocząsteczki i dlaczego są tak niebezpieczne?
Są to cząstki o średnicy około 0,001 µm (mikrometr) – warto zauważyć, że maski jednorazowe zgodnie z normą EN 149 są testowane z cząstkami o średniej średnicy 0,4 µm. Ze względu na swój niewielki rozmiar zachowują się w sposób, który można opisać jako pośredni między gazami a resztą cząstek, co oznacza, że mogą przenikać do komórek i tkanek, przemieszczać się przez organizm i powodować uszkodzenia biochemiczne. Opublikowano wiele badań naukowych na ten temat, jednak nadal wymaga on dalszych testów i lepszego zrozumienia jego zakresu: nanocząstki są wszędzie, ponieważ są generowane przez różne zjawiska, takie jak erupcje wulkanów i procesy spalania, a także można je w dużej mierze znaleźć w zanieczyszczeniach miejskich.
Ponadto, nanocząstki są obecne w wielu gałęziach przemysłu, takich jak spawanie, szlifowanie, cięcie metali, drukowanie, procesy wtrysku, formowanie, piaskowanie itp. Zasadniczo, za każdym razem, gdy generowane są cząstki, jednocześnie obecne są również nanocząstki, chociaż trudno jest określić ich procentowe występowanie.
Badanie Itene (ITENE Research Centre) wykazało, że jednorazowe maski BLS Zer0 i Zer0 Flat, a także filtry bagnetowe BLS P3, są w stanie odfiltrować ponad 99% tych nanocząstek, takich jak nanowłókna węglowe i tlenki metali.
To szczególne osiągnięcie w zakresie filtracji zostało połączone z dopracowaną konstrukcją maski w kształcie miseczki i płaskiej maski, aby móc odpowiedzieć na wszystkie potrzeby użytkowników.
BLS jest włoskim producentem sprzętu ochrony dróg oddechowych: nasze zakłady produkcyjne znajdują się we Włoszech i Hiszpanii, a my polegamy na sieci wybranych dostawców, z których wszyscy znajdują się w Europie. Jesteśmy w pełni zaangażowani w projektowanie i produkcję jednorazowych i wielokrotnego użytku środków ochrony dróg oddechowych, z wewnętrznym działem badawczo-rozwojowym i laboratorium w pełni skoncentrowanym nie tylko na kontroli jakości, ale także na badaniach nowych materiałów. W latach 2021/2022 promowaliśmy projekt EPI4Nano, który został przeprowadzony przez Itene Research Institute z siedzibą w Walencji: celem projektu było zaprojektowanie i walidacja urządzeń ochrony dróg oddechowych zdolnych do filtrowania nanocząstek.